+ čištění bydlení, Cherry vám poví...

Mnozí chovatelé podtrhují ke správnému bydlení velikost, já upřednostňuji ...

Jak už jsem psal ve článku o bydlení, pro nás, morčata, je důležitá velikost ubikace, ve které trávíme většinu svého volného dne. Co je možná ale ještě o krapet důležitější? ČISTOTA!
Představte si to - bydlíte v morčatárně (jako třebas zrovinka já) o velikosti dvou metrů, ale v počůrané podestýlce, zakaleném krmení a se zkaženou vodou. Všechno kolem vás stojí zkrátka za nic. 
A nebo bydlíte v morčatárně o půlku menší, ale s čistou a voňavou podestýlkou, šťavnatým krmením a průzračnou vodou. Tak co by se vám líbilo více? Pokud mohu kvíkat za (téměř) všechny mé druhy, pak se přikláním k druhé možnosti. 
Nemyslete si, ani já a dokonce ani Charlottka nemáme ohromné bydlení. Ovšem čisté je, a to beze sporu. Lucka nám baráček vyčistí 1x za týden, což je optimální (ovšem, pokud si na čistotu potrpíte, můžete provádět úklid i 2x týdně, no problemo ). Nejlepší je si na tento bojový úkol vyhradit spešl den- kupříkladu (jako se to čistí u nás) neděli. A ani čas neni k zahození zorganizovat. Určitě se vám bude čistit mnohem lépe, připravíte-li si na to i správný tájm. U nás už je před obědem vymetýno 
 Začínáme tak kolem 11. hodiny ranní. Čištění trvá většinou něco kolem hodinky (samozřejmě záleží na velikosti bydlení, počtu bydlení a typu čištění). Ano, existují různé metody čištění, to jsem vám ještě neprozradil? U nás doma je máme rozdělené na 3 základní:

  • Větrný typ
    (ubikace se nejdříve zbaví staré podestýlky a pak se nechá vyvětrat)
  • Mycí typ
    (ubikace se nejdříve zbaví staré podestýlky, poté se propláchne v teplé vodě a vytře se mokrým hadříkem)
  • Kartáčovací typ
    (ubikace se nejdříve zbaví staré podestýlky a poté se vykartáčuje kartáčkem nebo štětkou)

Chovatelé a morčomilové nejvíce používají typ mycí, proto je možná zbylé dva ani nenapadly, což je vcelku normální, takhle to funguje asi jen u nás  Lucka nám z morčatárny nejdříve vyjme plechy, které zbaví staré podestýlky (ta patří do igelitového pytle a do popelnice!), vykartáčuje a nechá provětrat. Mezitím nám umyje naše okýnka patřící našemu paneláčku a také stěny. A pak se samozřejmě doplní nová voňavá čerstvá podestýlka. Pokud máte pro vaše malé miláčky klec, pak stačí spodní vanu z umělé hmoty + mřížky klece vypláchnout teplou vodou a nechat oschnout. Nezapomínejte ale čistit také naše ostatní potřeby, jako je například napáječka, jesličky nebo miska na krmení. Takové věci se čistí každý den, ale tak to je pro páníčky snad samozřejmost. Morčomilové mají občas problém vyčistit vnitřek napáječky a tak panička vřele doporučuje vhodit s troškou teplé vody do napáječky také rýži. Po proklepání bude zase jako nová (ta napáječka, rýži raději pak už nejezte). Kromě rýže můžete pužít například starý kartáček na zuby (ten Lucka také jednu dobu používala) nebo štětku. Důležité je, abyste na čištění nepoužívali žádné Ariely ani jiné mycí prostředky! Bohatě postačí teplá voda.

Shrnutí:

Morčecí bydlení by mělo být vždy čisté a voňavé. Čistíme 1x-2x týdně, nejlépe s vyhrazeným dnem a hodinou pro tento účel. Spodek ubikace zbavíme staré podestýlky, opláchneme vodou, vykartáčujeme nebo necháme vyvětrat a nasypeme čerstvé stelivo. Stěny ubikace rovněž umyjeme vodou nebo otřeme hadříkem. Misku, jesličky a napáječku čistíme denně. Máme na paměti, že nejlepší prostředek pro čištění je teplá voda, přihlížíme také k materiálu (dřevo nebo plech se vodou nečistí!). Nikdy nečistíme mycími nebo chemickými prostředky!
Toť v podstatě vše. No není to zase až tak složité, ne? 

Anketa

Baví vás čistit?

Ano, moc mě to baví (11)
23%

Jj, je to zábava (4)
8%

Nevadí mi to (24)
50%

Ne, je to nuda (2)
4%

To mě vůbec nebaví (7)
15%

Celkový počet hlasů: 48